Nyíltság és hazugság |
Ezért van nagy szerepe a TV műsorainak, s nem véletlenül megy olyan nagy küzdelem azok felügyeletéért! Nyilván a hatalmon lévők ragaszkodnak ahhoz a demokratikus jogukhoz, miszerint a demokrácia soha nem a többség érdekét szolgálja - csak épp nekik is elviselhetőbb, mint a diktatúra -, hanem a hatalmon lévőké, s ők gyakorolják is! Megszólalnak fentről, nyugtatják - akár gátlástalan hazugsággal is - a lentieket...
Én a nyíltságot mindenek előttinek tartom, s azt hiszem mindent meg kell tenni, hogy gyarapodjon, erősödjön a nyíltak tábora, s ehhez talán az internet is hozzájárul!
Az internet ugyanis mindenkinek egy tetszőleges méretű maszkot jelent, amely mögül úgy beszélhetnek az emberek, ahogy szeretnének, és, mint a levelekben, olyan dolgokat is mernek írni, amit a valóságban nem mernének, például a gátlásaik miatt. Azért vagyok ezekben mind ilyen biztos, mert nekem régebben (mondjuk 3 éve) nagy gátlásaim voltak a valós életben, és akkor elkezdtem netezni, neten beszélgetni, és furcsa(?) módon neten sokkal több lett az önbizalmam, többet mertem. Újra én magam lehettem, már amilyen a gátlásosság előtt voltam. Megvalósíthattam önmagamat újra. Amikor ezt felfedeztem, egyre többet chateltem, mert ott önmagam voltam. Aztán elkezdtem gondolkozni, hogy hogyan ültessem át ezt a való életbe.
Már nem tudom, hogyan sikerült, de folyamatosan szűnnek a problémáim ilyen téren. És szerintem erre mindenki képes lenne, ha hisz benne, és szüksége van rá. Egyre nyitottabbak lehetnénk a valós életben, titkok, hazugsagok nélkül. Én ezt a filozófiát követem. Sokkal boldogabb élet vár azokra, akik ezt az elvet a magukévá teszik.
Legyen mindenki nyitott, önzetlen, és mosolyogjon. Kész.
Röviden ennyi :)
Szerintem nem nagy tragédia, ha nem minden színtiszta őszinteség körülöttünk. Ilyen helyzet amúgy sem volt soha, ne tegyünk úgy, mintha valaki elvette volna tőlünk. A hazugság, ködösítés, elhallgatás önvédelmi mechanizmusunk része. Aki gátlástalanúl feltárulkozik; gyakorlatilag kiszolgáltatja magát kényre-kedvre.
Persze ezt is lehet túlzásba vinni, de hát mit nem lehet? Azt hiszem Vonnegut fején találta a szöget, amikor azt írta: Nem kell hogy szeressék egymást az emberek. Nem szeretet kell csak egy kis elemi tisztesség.
A nem őszinte emberek, legelőször SAJNOS (sejtem) gyerek korukban elsajátitották a szülőktől, mikor látták hogy azok: kisebb nagyobat lódítotak az igazságon. Észrevették mindenhol maguk körül, és gondolom hogy ez el is burjánzot. Sokan így akarnak dolgokhoz hozzájuttni?? NEM tudom pontosan hogy ennek a viselkedésnek mi a mechanizmusa. DE, nálunk, a családban komoly következményei voltak HA hazudtunk!! Ha egy teenager NEM őszinte a szülőkkel? Sajnos, NEM mindig az ő hibája!! DE, baráti körbe, miért muszály soknak hazudni? Szerintem nagy szégyen!!
Köszi, hogy elolvastátok.
Írod: "A hazugság léket ver a lelkeken és a kapcsolatokon, rombol és tönkre tesz."
Igen, sok ilyen NAGYON negatív következménye lehet, de ennek kapcsán az is joggal merül fel a kérdés:
Mi a hazugság?
Mire gondolok? Pl. amit gyerekeinknek mesélünk tündérmeséket, vagy pl. a Mikulás figurája...
A mi lányainknak pici koruktól tőlünk megkapták a szeretünket, amit nem "ruháztunk" át se Mikulásra, se másra: mintát akartunk nekik adni arra, hogy kell szeretni egymást, hogyan kell örömöt adni...
2008 március 12. |